Google Ads – Mis see on ja kuidas see töötab?

Google Ads Mis see on

Google Ads on iseteeninduslikul oksjonil põhinev digireklaami platvorm.

See on Google üks suurematest tuluallikatest, moodustades ligi 75-80% kogu Google (kui ettevõtte) käibest (aastal 2015 oli Google käive 74.5 miljardit dollarit).

Google Adsi platvorm jaguneb kahte võrgustikku, kuhu on võimalik reklaami teha.

Kõige tuntum ja kasutatum võrgustik on Search Network ehk otsingumootori võrgustik.

Search Networki põhimõtted:

 1. Kasutajatel on võimalus oksjoni stiilis raha pakkuda kõikvõimalike märksõnade peale, mille tulemusel tuleb reklaam otsingumootori tulemustes välja;
 2. Kasutajad maksavad Google-le alles siis, kui keegi vajutab reklaamile (Google- või partnerotsingumootoris);
 3. Seda tüüpi reklaamitegevust nimetatakse ka otsingumootori turunduseks.

 

Vähemtuntud, kuid samuti tõhus Google Adsi võrgustik on Display Network ehk teisisõnu bännerivõrgustik. Veebilehtede omanikel on võimalik oma lehtedele paigutada reklaame, kuhu läbi Google Adsi erinevad bännerid jõuavad. Lisaks võivad reklaamid paikneda ka erinevates mobiilirakendustes.

Bännerivõrgustiku põhimõtted:

 1. Reklaami suunamiseks kasutatakse selliseid kriteeriumeid nagu vanus, sugu ja ka otsingukäitumine.
 2. Reklaami saab suunata ka kindlatele lehtedele, videotele.
 3. Kasutajad maksavad Googlele klikkide või näitamiste põhiselt vastavalt bidding strateegiale.

 

Google Adsi suur eelis on see, et laias laastus on tegu klikipõhise turundusplatvormiga. See tähendab, et peab maksma alles siis, kui keegi teie reklaami peale vajutab.

Reklaami maksimaalse tõhususe saavutamiseks tuleks kindlasti rakendada analüütikat (näiteks läbi Google Analytics’i) ja remarketing seadistusi.

Google Adsi ajalugu

Võiks ju arvata, et Google Ads on alati olnud osa Googlest (mis asutati aastal 1998). Tegelikkuses hakati sellega katsetama kaks aastat hiljem aastal 2000.

Adwordsi algusaastatel müüs Google müügitiim kõige kõrgemaid positsioone suurettevõtetele ning märksõnadele tehtav reklaam jäi parempoolsele alale.

 

Google Ads

Algusaastatel oli otsingumootori kõrgeimatel positsioonidel võimalik olla ainult suurtel ettevõtetel nagu Nokia, BMW, Sony.

Tänapäeval on kõigil võrdsed võimalused esipositsioonidel olla – määravaks saab see, kui palju keegi kliki eest nõus on maksma. Tänu sellele leidub tänapäeval hulgaliselt ettevõtteid, kelle peamiseks müügivahendiks ongi ainult Google Ads.

Google Ads on eksisteerinud peaaegu 20 aastat, ning selle aja jooksul on süsteem palju muutunud. Esiteks on konkurents kasvanud – iga ettevõtja peast käib see reklaamivõimalus vähemalt korra läbi. Teiseks on tekkinud palju digiturundusega tegelevaid ettevõtteid, kelle peamiseks missiooniks on nendest vahenditest maksimum saada.

Küll aga on aja jooksul jäänud Google Adsi tegutsemispõhimõtted samaks.

Google Adsi märksõnade oksjon

Nagu ka eelnevalt mainitud sai, toimib Google Ads oksjonipõhisel süsteemil. Selle süsteemi poolt kasutatavat oksjonitüüpi nimetatakse Vickrey ehk reservatsioonihinnaga oksjon.

Vickrey oksjoni põhimõte on see, et osalejad teevad oma maksimumpakkumised (üksteise pakkumisi ei teata) ning oksjoni võidab see, kes kõige kõrgema maksimumpakkumise tegi. Ehk siis kui esimese osaleja pakkumine on 1€ ja teise osaleja maksimum on 2€, siis võidab teine osaleja – makstes seejuures mitte oma kõrgeima pakkumise, vaid ümardusega lähima summa teisele kohale (antud näite puhul võiks olla näiteks 1.1€). See tähendab seda, et Google süsteemis me konkurentide pakkumisi ei näe.

Kuna Google peamine eesmärk on pakkuda kasutajatele parimaid otsingutulemusi, arvestavad nad lisaks klikihinna enampakkumistele ka teisi faktoreid, sealhulgas:

 • Reklaamiformaadid;
 • Kvaliteediskoor: Google hindab 1-10ni skaalal asjakohasust kasutaja reklaami ja reklaamitavate märksõnade vahel;
 • Ad extensions ehk reklaamipikendused: reklaamidele on võimalik juurde panna tekste ja linke, mis aitavad neid asjakohasemaks teha;
 • Pakkumise muutjad: reklaamidele on võimalik juurde lisada filtreid vastavalt asukohale, kasutusplatvormile (arvuti, mobiil, tahvel) ja isegi kellaaegade või kuupäevade järgi.

Iga sekund tehakse Googles ligi 63 000 otsingut, mille jooksul kõik need arvutused peavad toimima.

Alati tasub meeles pidada, et enamasti ei ole meie reklaami tegemise eesmärgiks esikohal olla – oluline on teenida raha. See tähendab seda, et teisel ja kolmandal positsioonil olemine võib maksta tunduvalt vähem, aga tuua samamoodi häid tulemusi. Tähtis on, et reklaam ennast ära tasuks.

Reklaami suunamine ja eelarve

Google Adsi eristab traditsioonilistest reklaamivahenditest võimalus spetsiifiliselt reklaami suunata.

Näide sellest, kui spetsiifiliseks on reklaami näitamisega võimalik minna:

Oletame, et soovite näidata reklaami väga täpsele sihtrühmale, kes:

 • Peavad olema Vabaduse väljaku lähistel;
 • Kasutavad mobiiltelefoni;
 • Reedesel päeval;
 • Kellaaegadel 12-14
 • Otsivad sõna “restoran”.

Lisaks sellistele filtritele on võimalik muuta päeva keskmist reklaamile kulutatud eelarvet. Google reklaami puhul on tähtis olla paindlik vastavalt tulemustele: kampaaniate tegemist ei tohiks võtta kui ühekordset tegevust. Ühekordse lähenemise puhul võib juhtuda, et maksate teatud märksõnade päringute eest ebavajalikult palju ning reklaami eelarve võib raisku minna.

Kampaaniaid tehes võite ka märgata, et teatud kuudel tuleb päringuid tunduvalt rohkem sisse; tegu võib olla teie tegevusvaldkonna hooajalisusega.

Tasub mõelda, kas mingitel perioodidel otsitakse teie pakutavaid tooteid/teenuseid rohkem või vähem ning vastavalt nendele prognoosidele võib varieerida ka igakuiseid eelarveid.

Andmetega töötamine

Google Ads annab tehtud reklaamide kohta palju väärtuslikku informatsiooni, mida saab kasutada tulevikus tõhusamate kampaaniate tegemiseks.

Näiteks on võimalik konversioonimõõdikute abil välja arvutada ligikaudne keskmine summa, mis kulus ühe päringu või müügi saamiseks. Lähtuvalt sellest informatsioonist saab teatud märksõnadele rohkem eelarvet eraldada ning teistele vähem.

Lisaks on võimalik analüüsida külastajate demograafilisi andmeid ning mõelda selle üle, kuidas paremini sihtgruppi kõnetada.

Kokkuvõtteks

Antud artikli eesmärgiks oli anda ülevaade Google Adsi keskkonnast.

Tulevikus kirjutan ka õpetusi, kuidas Google Adsi paremini kasutada ning kuidas kampaaniatest parimaid tulemusi saada.

Loodan, et artiklist oli abi!